Złe Nawyki, Które Trzeba Zmienić Jak Najszybciej – 5 Przykładów

Złe Nawyki, Które Trzeba Zmienić Jak Najszybciej – 5 Przykładów

W porę zorientowałem się, że posiadam złe nawyki.

Słaba kondycja, złe samopoczucie, ciągłe narzekanie na wszystko. Tak właśnie działałem. Skupiałem się na tym co wygodne i łatwe. Nie zastanawiałem się nad konsekwencjami takiego tryby życia. Przejmowanie się opinią innych ludzi zaszkodziło moim celom.

Zrozumiałem jednak, że łatwe decyzje prowadzą do nudnego i monotonnego życia. Zaś te trudniejsze, bardziej wymagające czynności zmieniają życie na ciekawsze i pełniejsze.

Sam pewnie nie raz myślałeś nad swoimi wyborami. O tym jak mija twoje życie. Czy jest wartościowe? Czy możesz osiągnąć coś więcej? Jednak złe nawyki powstrzymywały cię od podjęcia kroków. Może nie uświadomiłeś sobie, jakie nawyki są złe. Dziś przedstawię ci ich przykłady.

Złe Nawyki, Które Trzeba Zmienić Jak Najszybciej – 5 Przykładów

1. Odkładanie spraw na ostatni moment.

Największy problem każdego z nas. Nie raz pewnie miałeś zadanie do wykonania, lecz zwlekałeś z nim, do ostatniej chwili. Ten nawyk powoduje, że stoisz w miejscu. Nie możesz rozwijać się tak szybko, jak byś chciał, gdyż zawsze przy każdym kroku zwlekasz. Odwlekasz go lub przekładasz na potem.

Zazwyczaj to ‚potem’ nigdy nie nadchodzi.

Sam często przy nowym postanowieniu mówiłem: „zacznę od poniedziałku”, „dobra, zaczynam z tym od początku miesiąca”. Po takich deklaracjach nic z tego nie wychodziło.

Ustal swoje priorytety.

Wykonaj zadania, które przybliżają cię do celu. Nie odkładaj ich. Jeśli masz coś do zrobienia, zrób to.


2. Narzekanie na wszystko i na wszystkich

Jeśli zauważyłeś u siebie takie zachowanie, zmień je jak najszybciej. Na większość rzeczy nie mamy wpływu. Jedyne, na co masz to swoje decyzje. Nie narzekaj więc na coś, na co nie masz możliwości wpłynąć.

Zła pogoda, korek na ulicy, same czerwone światła – to przykłady sytuacji, których nie zmienisz. One są i zawsze będą się pojawiać. Uświadom sobie, że nie wpłyniesz na to. Skoro tak jest, to dlaczego narzekasz? Dlaczego złościsz się na coś, co nie zależy od ciebie? Psujesz sobie w ten sposób nastrój. Tracisz motywację i zapał do pracy.


3. Oglądanie za dużo telewizji.

Z tym miałem spory problem. Kończyłem pracę i zasiadałem przed telewizorem na długie godziny. Połykałem seriale w całości. Nie dość, że to ogromny czaso-pochłaniacz, to jeszcze nic nie wnosi do twojego życia. Nie mówię, byś nie oglądał serialu, który ci się podoba. Sam lubię obejrzeć od czasu do czasu nowy odcinek. Zrób jednak swoje zadania, które przybliżą cię do celu. Wtedy dopiero włącz telewizję. Pamiętaj o kontroli czasu. Jeśli potrzebujesz więcej taktyk jak budować dobre nawyki, i jak radzić sobie ze złymi zajrzyj tutaj.

Jednej rzeczy nie musisz oglądać – wiadomości.

Większość informacji, które są podawane w TV, nie mają bezpośredniego wpływu na ciebie. Jeśli na świecie, a na pewno w twojej okolicy, wydarzy się coś ważnego, dowiesz się o tym od znajomych czy kolegów z pracy.


4. Niewłaściwe dysponowanie pieniędzmi.

Jadasz na mieście, bo tak się przyzwyczaiłeś. Szybka kawa w drodze do pracy i – 12 złotych na koncie każdego dnia. Po miesiącu tracisz 360 złotych. Nie stać cię na to! Jeśli jesteś młodym człowiekiem i dopiero zaczynasz swoją karierę, tracisz w ten sposób pieniądze.

Zrób analizę swoich wydatków i oceń, co tak naprawdę potrzebujesz, a co nie. Mówisz, że mało zarabiasz? Zainwestuj te 360 złotych, które wydajesz na kawę lub inne rzeczy w naukę. Kup książki i szkolenia, dzięki, którym zdobędziesz nowe kompetencje i awansujesz w pracy.


5. Próba uszczęśliwienia wszystkich ludzi.

Nie jesteś zupą pomidorową – wszyscy nie muszą cię lubić. Uszczęśliwianie ludzi na siłę nic nie da. Nie przejmuj się tym, co pomyślą o tobie znajomi. Jeśli komuś nie podoba się, że chcesz zrobić w życiu coś więcej niż imprezowanie co weekend – może warto zmienić towarzystwo.

Nikt za ciebie nie zapłaci podatku i nie utrzyma cię. Unikaj osób, które chcą ci zaszkodzić lub cię ograniczają. Znajdź znajomych z podobnymi zainteresowaniami. Jesteś wypadkową trzech osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu.

Podsumowanie.

Odkładanie spraw na ostatni moment.

Narzekanie na wszystko i na wszystkich

Oglądanie za dużo TV

Złe dysponowanie pieniędzmi

Próba uszczęśliwienia każdego

To właśnie głównie te złe nawyki (jest ich więcej) powodują, że czujesz się gorzej. Ograniczają cię w osiąganiu swoich celów. Mam jednak dla ciebie dobrą wiadomość.

Możesz wyeliminować je wszystkie.

Wiesz już, w jakich sytuacjach się pojawiają. Zastanów się, czy występują też u ciebie. Podejmij kroki, by usunąć te nawyki ze swojej rutyny.